Bale eğitiminde dikkat edilmesi gereken detaylar.

Bale eğitiminde dikkat edilmesi gereken detaylar.

Kurucumuz ve Bale Öğretmenimiz Sn. Özlem Tokuş’un söyleyecekleri var: ozlem-guzel-bale-2018-bale-resital_005

Okulumuz MEB’e bağlı olarak hizmet veren RAD ve ABRSM gibi uluslararası oluşumlar ile ortak çalışmalar yürüten, kurs olarak adlandırılsa da tam zamanlı bir sanat okulu mantığında eğitim veren bir kurumdur.

Mezun olan öğrencilerimiz akademik eğitim hayatlarıyla beraber sanat eğitimlerinde devam ettikleri okullarımızda, asistanlıklarını yaparak okulumuzda ya da başka kurumlarda eğitmenlik yapabilmekte; kendi oluşumlarını kurarak sanat dünyasında var olabilmektedirler. Okulumuzda Bale Bölümü’nde klasik bale eğitiminin yanında müzik bilgisi ve solfej, modern dans, yaratıcı dans ve anatomi, bale tarihi, karakter dansları ve repertuvar eğitimlerini; Müzik Bölümü’nde enstrüman eğitimleri yanında solfej, teori ve müzik tarihi derslerini de aldıklarından pek çok alanda birikimlerini kullanabilmektedirler. Sektörde 23. yılımızı devam ettirdiğimiz, bugüne dek yüzden fazla öğrenciyi mezun ettiğimiz, konservatuvarların ilgili bölümlerine pek çok öğrenci kazandırdığımız ve çizgimizden asla ödün vermediğimiz için mezunlarımız pek çok kurumun eğitmen ya da sanatçı kadrosunda tercih edilmektedir.

Günümüzün yaşam şartlarında eğitim kurumu ararken ‘evime yakın, ücreti az’ zihniyetinden çok ‘eğitimin kalitesi, öğretmenlerin kalifikasyonları ve verilen sertifikaların geçerliliği’ üzerinde düşünmek ve araştırmacı olmak daha doğrudur.

Günümüzün zor eğitim şartları içinde sanat eğitimi alan çocuklar ve gençler kendileri ile barışık, gelecekten umutlu, yaratmanın ve paylaşmanın gücü ile hayata katılan bireyler olurlar.

ozlem-guzel-bale-2018-bale-resital_015Bale eğitimi sevgi ile zarafetle, estetik ve düşünsellikle bütünleşen bir yolculuğun başlangıcıdır. Görsel sanatların en pırıltılısı olan bale özellikle kız çocuklarının düşlerini süsleyen büyülü bir dünyadır. Disiplinli özverili alabildiğine renkli ve zevkli uzun bir süreçtir bale eğitimi. Sabır ister. Gösterişe kaçmadan her adımın bir sırası olduğunun bedenlere zamansız verilen zorlamaların sakatlıklara yol açacağı unutulmadan bilinçli öğretmenlerce verilmelidir bale dersleri.

Bugün sanat eğitiminin gerekliliği ve insan hayatına kazandırdığı artı değerler tartışılmazdır. Çok az sayıda kişi mesleklerinin yanında ciddi bir sanat eğitimi almış olabilmenin ayrıcalığını yaşayabilmektedir. Bu ayrıcalık çocuklarımıza ömür boyu verebileceğimiz en büyük armağandır.