Müzik Bölümü

İlk aşamalarda çocuğunuz çalışıyorken onun yanında kalın. Onu dinlemek konsantre olmasına yardımcı olmak ona yapacağınız en büyük iyiliktir. Öğretmeninin, çocuğunuzun çalışma kitabının üzerine yazdığı notları inceleyin. Bu hem sizin için hem de çocuğunuz için yararlı olacaktır. Her günü bir çalışma günü haline getirin. Daha küçük ya da meşgul çocuklara bir ya da iki gün izin verin ama yine de tercihi onlara bırakın. Kendi çalışma programlarına sadık kalmalarını sağlayın.

Çocuğun enstrümanını çaldığı yerin sessiz olmasına ve çalışmasının bölünmemesine dikkat edin. Çocuğunuzun parçalara başlamadan önce ısınma egzersizlerini bitirdiğinden emin olun. Çocuğunuzun ikinci öğretmeni olmaya çalışmayın. Bir ebeveyn olarak sizin göreviniz “öğretmek” değil “desteklemek” tir. Öğretmenine danışmadan, çocuğunuz için uygun olmayan, aşırı pahalı veya çok ucuz enstrümanları almayın. Çünkü ancak öğretmeni çocuğunuz için en uygun enstrümana karar verebilir.

Çocuğunuzun kirli ellerle çalışmaya başlamasına izin vermeyin. Enstrümanlarını temiz ve güvenli bir şekilde muhafaza ettiklerine emin olun. Çocukların çalışmalarını değerlendirirken eleştirel bir gözle yaklaşmayın. Başarı ve çabalarını kutlayın, onları yüreklendirin.