Özlem Tokuş


Eğitim Grubu ve Bale Bölümü Başkanı, Klasik Bale Öğretmeni

1968 yılında İstanbul’da doğdu. 1972 Yılında dört yaşındayken bale eğitimine başladı. 1985 Yılında, T.C Milli Eğitim Bakanlığı “Yıldız Alpar Bale Okulu”ndan ve yine aynı yıl “Şişli Terakki Lisesi”nden başarıyla mezun oldu. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni ve 1991 yılında Marmara Üniversitesi Çağdaş İşletmecilik Yüksek İhtisas Programı’nı bitirirdi.

1986-1988 yılları arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesi”nde Rigoletto, Uyuyan Güzel, Kamelyalı Kadın gibi eserlerde dansçı olarak görev aldı. 1990-1994 yıllarında, bale eğitimini, Londra’da R.A.D. – Royal Academy of Dance (İngiliz Kraliyet Dans Akademisi) eğitim programlarına devam ederek sürdürdü.

1995 yılında Akademi’nin sınavlarını kazanarak, tüm dünyada öğretmenlik yetkisi veren “Teacher Certificate” Öğretmenlik Belgesine sahip Türkiye’de İngiliz Kraliyet Akademisi’nin kayıtlı ilk dört öğretmeninden biri oldu.

Bale Eğitimi boyunca Nil Berkan, Oytun Turfanda, Güloya Arıoba, Sönmez Tuygun, Yavuz Özdel, Oktay Keresteciler, Ender Savaşkurt, Rana Evcim, Fulya Erönder gibi Devlet Opera ve Balesi sanatçıları ve hocaları ile çalışma imkânı buldu. Zeynep Tanbay, Ayşegül Betil, Pepe Torres, Manuel Reyna gibi isimlerden modern dans, latin danslari, flamenko ve tango workshopları aldı.

Yurtiçi ve dışında pek çok kurs ve seminere katıldı. İngiltere, Polonya, Fransa, İspanya, Azerbaycan ve Küba gibi ülkelerde dans çalısmalarında bulundu. Pek çok yabancı hoca ile çalıştı. Birçok bale öğretmeni yetiştirdi ve yetiştirmektedir.

2011 yılında Royal Academy of Dance tarafından Türkiye”nin Akademiye bağlı ilk MENTOR (Danışman) Bale Öğretmeni olarak kabul edildi. 1996 yılında kurduğu okulumuzda halen Okulumuz Eğitim Grubu ve Bale Bölümü Başkanlığı ile birlikte Bale Öğretmenliği görevini sürdürmektedir ve kendini geliştirmek için pek çok çalışmayı bizzat katılımcı olarak takip etmektedir.

Aynı zamanda bir ilke imza atarak KKTC’ye 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde Royal Academy of Dance (RAD) Sistemini getirdi, uyguladı ve sınavlarını gerçekleştirdi. Halen, KKTC de kurduğu Mini Stüdyo da da eğitim vermeye devam etmektedir.