Kurucunun Mesajı

İYİ Kİ VARSIN BALE

Bir sabah uyandığımda annem bugün bale okuluna gidiyoruz demişti. Ne kadar sevindiğimi ve heyecanla yataktan fırladığımı dün gibi hatırlıyorum. O günlerde hayatıma baleyi katmak belki de ailemin fikriydi ama zaman içerisinde bu öyle bir tutku halini aldı ki her şeyin önüne geçti. Pembe çalışma kıyafetleri, tütüler, pamuk şekeri gibi… Bugün bile o ilk günün heyecanı her yeni başlayan öğrencide gözlerimin önüne gelir. O gün pırıltılı  bir dünyanın kapıları açılmıştı.

Her zaman sevgiyle, zarafetle ve estetikle, düşünsellikle bütünleşen bir yolculuğun başlangıcı. Görsel sanatların en pırıltılısı olan bale, özellikle kız çocuklarının düşlerini süsleyen büyülü bir dünyadır. Disiplinli, özverili, alabildiğine renkli ve zevkli, uzun bir süreçtir bale eğitimi. Kendi ile barışık, gelecekten umutlu, yaratmanın ve paylaşmanın gücü ile hayata katılan bir büyüdür bale. En ilkelinden en medenisine kadar tüm insanlarla kurulan bir dil.

İleride baleyi bir yaşam biçimi haline getirenler dışında, çok az sayıda genç insan mesleklerinin yanında ciddi bir sanat eğitimini de almış olabilmenin ayrıcalığını yaşayabilmektedir. Hayatınızda bale varsa büyük bir ayrıcalık yakaladınız demektir… Bu ayrıcalık çocuklarımıza ömür boyu verebileceğimiz ve bence onların alabileceği en büyük armağandır.

Canım Annem – Babam teşekkürler
ve elbette Sayın Hocam Yıldız Alpar…
İyi ki vardılar… İYİ Kİ VARSIN BALE…

Özlem Tokuş