Özlem Güzel Bale ve Müzik Okulu

MEB’e bağlı olarak çalışmalarını 1996’dan bu yana Kadıköy-Selamiçeşme’de sürdüren Özlem Güzel Bale ve Müzik Okulu, 1996-1997 eğitim yılında faaliyetlerine bale bölümü ile başladı, 1999-2000 eğitim yılında bünyesine müzik bölümünü ekledi. Kasım 2012’de İstanbul-Kartal’da açtığı şubesiyle eğitim hizmetini yaygınlaştırdı. Kurum 2020-2021 eğitim yılında faaliyetlerini tek bir çatı altında topladı ve gücünü daha üstün hijyenik koşullar ve daha esnek eğitim imkânları sunan yeni Göztepe Merkez Okulu’nda birleştirdi.

Kurum mezun ettiği ve halen eğitim verdiği yüzlerce öğrencisi, velileri ve tüm çalışanlarıyla kocaman bir aile olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyor.

Kurum, Bale Bölümü’nde “İngiliz Kraliyet Dans Akademisi” (Royal Academy of Dance-RAD), Müzik Bölümü’nde “İngiliz Birleşik Müzik Okulları” (Associated Board of Royal  Schools of Music-ABRSM) ile bağlantılı ve interaktif çalışmalar yürütüyor ve bu kurumların “İstanbul 1 No’lu sınav merkezi” olarak çalışmalarına devam ediyor.

Kurulduğu yıldan bu yana, topluma faydalı öğrenciler ve eğitmenler yetiştirmek hedefi ile çalışmalarını sürdüren Özlem Güzel Bale ve Müzik Okulu’nda öğrenciler M.E.B’na bağlı olarak aldıkları diplomaların yanında, eğitimlerini uluslararası anlamda da sertifikalandırma şansına sahip oluyorlar.

Türkiye’nin RAD’a bağlı ilk “MENTOR”(Danışman) bale öğretmeni olan Okul’un Kurucusu ve Eğitim Bölüm Başkanı Sn. Özlem TOKUŞ, Akademi tarafından, Türkiye’de RAD’a ait öğretmenlik diploması veya sertifikası almak isteyen kişilere danışmanlık yapmakla yetkili olarak görevlendirilmiştir.

Sanat Okulu’nda, çok yönlü bir eğitim programı uygulanıyor. Bale Bölümü’nde; klasik balenin yanı sıra modern dans, karakter dansları, müzik bilgisi ve solfej, drama, bale tarihi, anatomi, kondisyon ve repertuar eğitimi veriliyor. Öğrenciler, Müzik Bölümü’nde; piyano, keman, gitar ve şan ana branşlarında solfej, armoni, müzik tarihi ve topluluk eğitimi alırken, tüm dersler konusunda uzman öğretmenler tarafından veriliyor. Ayrıca, Okul’un hobi kursları bölümünde “Yetişkin Bale”, “Latin Dansları”, “Arjantin Tango”, “Flamenko” ve “Modern Dans” dersleri yer alıyor.

4 yaşından itibaren her yaş grubundan öğrenciye açık olan okulun Bale Bölümü’nde 14, Müzik Bölümü’nde en az 8 yıllık eğitim sonrasında diploma veriliyor. Mezunlardan bir çoğu akademik kariyerleri ile birlikte, sanat eğitiminin onlara verdiği ayrıcalık ile konularında eğitmenlik yapabiliyor veya profesyonel olarak bu işi meslek haline getirebiliyorlar. Kurumun eğitmen kadrosu, kendi bünyesinden yetişen öğretmenlerle eğitime devam ediyor.

Ayrıca, kurulduğu günden bu yana Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (Ç.Y.D.D.) yararına gerçekleştirdiği Bale Resitalleri ile tanınan Özlem Güzel Bale ve Müzik Okulu, sağlığında  Sn. Türkan Saylan’ı da resitallerinde birçok kez ağırlama fırsatı bulmuştur.