Nil Berkan


Bale Bölümü Sanat Danışmanı

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Bale Ana Sanat Dalı ” Yüksek Lisans ” bölümden 1979 yılında mezun olan Nil Berkan, aynı yıl Londra’da “Kraliyet Bale Okulu”nda burslu olarak bir yıl eğitim gördü.

1980 yılında İstanbul Devlet Opera ve Bale’sine katılan sanatçı, Kuğu Gölü, Giselle, Don Kişot, La Bayaderé, Le Corsaire, Kamelyalı Kadın Bahçesaray Çeşmesi, Trptychon, Anadolu’da Gec, Uyuyan Güzel gibi birçok bale klasiği ve çağdaş yapıtın solo ve başrollerinde dans etti.

1990-91 sezonunda ” KADIN ” adlı ilk koreografisini İstanbul Devlet Opera ve Bale’sinde sahneledi.

1993-94 sezonunda “Düşler ” balesiyle kendisine, Kültür Bakanlığı ve Lions Clup tarafından en başarılı koreograf ödülü verilen Nil Berkan daha sonra İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde, “Bayram Sabahı ” “Eski Şarkılar”, “Beklenti “, “Münasebetler” ve “Metroda” adlı bale eserlerini sahneye koydu.

İstanbul Devlet Operası için ise, 1993 ten bu yana, “Don Carlos”, “Italya’da Bir Türk”, “Don Juan”, “Hentsel&Grethel “, “Rigoletto”, ” Carmen “, “Aşk İksiri”, “Kadının Fendi Kadı’yı Yendi “, ” She Loves Me”, ” Yarasa”, “Operatik Marjinaller” gibi birçok opera ve operet koreografisi yarattı. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda ( 2000 – 2002 ) “Yeniyıl Konseri “, “Antalya – Aspendos Özel Konseri” ve “23 Nisan Çocuk Konseri”ne dans hazırlayan sanatçının İstanbul Devlet Tiyatroları ve özel tiyatrolar için yarattığı çok sayıda tiyatro koreografisi vardır.

2003-2004 yılında kurum müdürlüğü tarafından görevlendirilerek, özel olarak tasarladığı “Bale Tanıtım Gösterisi”ni Hasan Keyf’te sahnelemiş olup, eserleri Habitat gösterisi, Portekiz ve Hannover’de yapılan Türkiye tanıtım fuarlarında yer almıştır. Nil Berkan, halen İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde bale sanatçısı ve kadrolu koreograf olarak görevine devam etmektedir.

Aynı zamanda 2006 – 2007 öğretim yılından beri okulumuzun Bale Bölümü Sanat Danışmanlığı’nı yapmaktadır.