Özlem Güzel Bale ve Müzik Okulu

Özlem Güzel Bale ve Müzik Okulu

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmalarını 1996’dan bu yana Kızıltoprak’taki “Sanat Köşk”te sürdüren Özlem Güzel Bale ve Müzik Okulu, Kasım ayı içinde Kartal’da açacağı ilk şubesi ile eğitimlerine devam edecek.

1996-1997 Eğitim yılında faaliyetlerine bale bölümü ile başlayan Özlem Güzel Bale ve Müzik Okulu, 1999-2000 eğitim yılında bünyesine Müzik Bölümü’nü, 2008 yılında ise Tiyatro Bölümü’nü ekledi.

1996’dan bu yana Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak eğitim veren kurum,  Bale Bölümü’nde “İngiliz Kraliyet Dans Akademisi” (Royal Academy of Dance-RAD),  Müzik Bölümü’nde “İngiliz Birleşik Müzik Okulları” (Associated Board of Royal  Schools of Music-ABRSM) ve Tiyatro Bölümü’nde “ Yaratıcı Drama” (Creative Drama & Movement Association-CDMA) ile bağlantılı ve interaktif  çalışmalar yürütüyor.

Kurulduğu yıldan bu yana, topluma faydalı öğrenciler ve eğitmenler yetiştirmek hedefi ile çalışmalarını sürdüren Özlem Güzel Bale ve Müzik Okulu’nda öğrenciler, M.E.B’na bağlı olarak aldıkları diplomanın yanında, eğitimlerini uluslararası anlamda da sertifikalandırma şansına sahip oluyorlar.

Türkiye’nin RAD’a bağlı ilk ve tek “MENTOR”(Danışman) bale öğretmeni olan Okul’un kurucusu ve Müdürü Özlem SUCUOĞLU GÜZEL, Akademi tarafından, Türkiye’de RAD’a ait öğretmenlik diploması veya sertifikası almak isteyen kişilere danışmanlık yapmakla görevlendirilmiştir.

Sanat Okulu’nda, çok yönlü bir eğitim programı uygulanıyor. Bale Bölümü’nde; klasik balenin yanısıra modern dans, karakter dansları, müzik bilgisi ve solfej, drama, bale tarihi, anatomi ve repertuar eğitimi veriliyor. Öğrenciler, Müzik Bölümü’nde; solfej, armoni, müzik tarihi ve topluluk eğitimi alırken, Tiyatro Bölümü’nde ise ses eğitimi, müzik ve dans dersleri, konusunda uzman öğretmenler tarafından veriliyor.

4 yaşından itibaren her yaş grubundan öğrenciye açık olan eğitimlerin Bale Bölümü’nde 14, Müzik ve Tiyatro Bölümlerinde en az 8 yıllık eğitim sonrasında diploma veriliyor. Mezunlardan bir çoğu akademik kariyerleri ile birlikte, sanat eğitiminin onlara verdiği ayrıcalık ile konularında eğitmenlik yapabiliyor veya profesyonel olarak bu işi meslek haline getirebiliyorlar. Kurumun eğitmen kadrosu, kendi bünyesinden yetişen öğretmenlerle eğitim vermeye devam ediyor.

Okul’un kurucusu ve Müdürü Özlem Sucuoğlu Güzel; “Ebeveynlerin çocukları için, sanat eğitimi veren bir çok kurum arasında seçim yaparken en doğru kararı verebilmeleri bu konuda bilinçlenmeleri ile mümkündür. Biz de kurum olarak, eğitim sürecinde velilerimizi bu yönde doğru bilgilendirmeyi kendimize misyon edinmiş bulunuyoruz. Sanat okulları içinde bünyesinde, rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmeti veren ilk ve tek okul olmak da misyonumuzu daha da yükseltiyor.” diyor

Kaynak: Milliyet Gazetesi